חרדה חברתית

שאלה

שלום כבוד הרב, רציתי להגיד קודם כל תודה רבה על העזרה שלכם בתשובה הקודמת. רציתי לשאול כבוד הרב כך יש לי חרדה חברתית והיא מונעת ממני מללכת לבית הכנסת ולשיעורי תורה וכדומה ובנוסף כבוד הרב אני הייתי בטיפול בפסיכולוגי והם אמרו שאני צריך שהיה לי חברים ועל ידי כל הצליח לצאת מהחרדה החברתית אבל כבוד הרב אני מתחזק ואני לומד בבית ספר חילוני ואין לי חברים אז כבוד הרב מה עליי לעשות איך אוכל להתגבר על החרדה כי אני מאוד רוצה ללכת להתפלל במניין וכרגע אני מתפלל יחיד? אשמח מאוד אם תוכלו לעזור לי תודה.

תשובה

שלום וברכה

כל הכבוד על ההתחזקות למרות האתגר הלא פשוט.

לכל אחד יש  אתגר שונה, תפקיד יחודי שרק עימו הוא יוכל להגיע לשלמות, כפי שקראנו בתורה בשבת האחרונה שעם ישראל שכן לשבטיו איש על מחנהו ואיש על דגלו, לכל שבט היה דגל שונה תפקיד שונה, אתגרים שונים, כל שבט מילא את חלקו ותפקידו תוך מתן כבוד והערכה לשבטים הממלאים תפקידים ואתגרים הפוכים לחלוטין. שבט אחד אחראי על החסד והחמלה, ומשנהו על הדין והמשפט. וכן הלאה.

אין שני יהודים עם אותו אתגר בדויק, משום שאילו היו – אחד מהם היה מיותר, לכל אחד נבנה האתגר היחודי שבלעדיו הכלל לא יהיה שלם.

חרדה חברתית היא בהחלט נסיון מאתגר, חשוב לזכור כי הדבר הכי חשוב מבחינת רצון השם שנעשה הוא טיפול מקצועי, ונסיון לקיים את ההנחיות של המטפל, לא תמיד זה קל, אך זה הנסיון שלנו. וכל הכבוד על כך שאתה מתמיד בזה וניכר שאתה מתאמץ ומנסה להאבק למרות האתגר.

אני מציע לך לפנות לארגון לב לאחים 036145060 יש להם בכל רחבי הארץ שיעורי ערב לנוער שרוצה להתחזק ולהכיר, בכל קבוצה יש רכז מקצועי בעל לב חם היודע להכיל כל אחד, ומומחה גם לשלב מי שיותר קשה לו להשתלב בצורה טבעית, ספר לרכז על הקושי, וכך שמלבד שיעורי התורה הרכז יסייע לך בחכמה וברגישות ליצור קשרים חברתיים.

מה עוד שבאוירה הכייפית של שיעורי הערב, עם כיבוד קל, עם ספורים משחררים, יהיה לך הרבה יותר קל ליצור קשר.

דוקא כעת שמשתדלים לעשות את השיעורים אם מרחק בין משתתף למשנהו, ובחלק מהמקומות באויר הפתוח, זה יאפשר לך מצד אחד להרגיש קצת בטוח, ומאידך ליצור קשר.

אפשרות נוספת שכדאי לעשות, [אפשר ומומלץ את שניהם], לפנות לארגון חברותא של אילת השחר, והם יקבעו לך חבורתא אישית עם אברך פעם בשבוע בטלפון, כשהלימוד הקבוע והקשר עימו יוכל לסייע לך רבות, מצד שני בטלפון יש פחות חרדה.

הטלפון של חברותא הוא: 1800-202-502, 08-9140600

דוא"ל: b-2@b-2.co.il

ברכה והצלחה

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסברג שליט"א